Wzorem ubiegłego roku oraz zważywszy na fakt, że koniec Starego Roku to tradycyjnie okres podsumowania minionych dwunastu miesięcy w wielu dziedzinach życia, postanowiliśmy przypomnieć
co działo się w 2016, w którym nasi studenci odnieśli wiele sukcesów i zdobyli liczne nagrody na konkursach związanych z projektowaniem graficznym i plakatem.od lewej: Anna Jaszczuk "Szekspir" | Jaonna Dudek "Euroshorts 2015"
__________


Aleksandra Gołębiewska "War"
__________Początek roku 2016 stał pod znakiem kwestionariusza jakiemu zostali poddani nasi studenci (Aleksandra Dymkowska, Aleksandra Gołębiewska, Ania Jaszczuk, Arkadiusz Tumanów, Joanna Dudek, Karol Banach, Karol Szczepankiewicz) przez Olę Wilk, przy współpracy z Michałem Firkowskim dla POSTERunku „Róbmy dobrze”).
Joanna Dudek "Warsaw Electronic Festival"
_________
od lewej: Arkadiusz Tumanów "Chernobyl" | Karol Szczepankiewicz "Reggae"
_________
Karol Banach "Au Fon de la Rue" | "Feta 2015"
__________

od lewej: Aleksandra Dymkowska "30. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora" | Aleksandra Gołębiewska "30. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora"
_________
Pod koniec lutego napłynęły do nas wieści o sukcesie Joanny Dudek i Marty Ługowskiej, które otrzymały wyróżnienia za swoje projekty w konkursie na plakat 25. Międzynarodowego Konkursu
Sztuki Złotniczej „Miasto”.

od lewej: Marta Ługowska | Joanna Dudek
__________
W kwietniu okazało się, że Aleksandra Gołębiewska i Karol Szczepankiewicz zostali laureatami Międzynarodowego Konkursu na Plakat REFUGEES IN EUROPE. Ich praca znalazła się w gronie
9 laureatów wyłonionych z ponad 500 zgłoszeń z całej Europy, natomiast Aleksandra Dymkowska
i Arkadiusz Tumanów zakwalifikowali się do wystawy ogólnopolskiego konkursu na plakat
11 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
Aleksandra Gołębiewska i Karol Szczepankiewicz "Icars from Syria"
_________od lewej: Aleksandra Dymkowska | Arkadiusz Tumanów
_________
Także w kwietniu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: II. ogólnopolski przegląd plakatu self-edition RollerPoster w Szczecinie. Kuratorką projektu, mającego za cel pokazać stan polskiego plakatu tworzonego bez zleceniodawcy jest Justyna Machnicka. Na wystawie swoje plakaty pokazali studenci
I Pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez prof. Sławomira Janiaka oraz
dr hab. Nikodema Pręgowskiego: Aleksandra Dymkowska, Aleksandra Gołębiewska, Adrian Gruszecki,
Maciej Pasieka, Anna Jaszczuk, Joanna Dudek, Karol Szczepankiewicz oraz Joanna Okuniewska. Kontynuacją projektu była wystawa wybranych plakatów II edycji przeglądu plakatów self-edition RollerPoster na greckiej wyspie Zakythos, gdzie wszyscy uczestnicy z I Pracowni również mieli okazję zaprezentować swoje projekty plakatów autorskich.


plakaty Alekdanry Gołębiewskiej i Karola Szczepankiewicza prezentowane na RollerPoster
_________

plakaty Macieja Pasieki prezentowane na RollerPoster
_________


Karol Szczepankiewicz "Information War" | "Move your body" (RollerPoster)
_________


plakaty Anny Jaszczuk, Joanny Dudek i Joanny Okuniewskiej prezentowane na RollerPoster
__________
W czerwcu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs Mut Zur Wut (Niemcy) - jeden z najważniejszych przeglądów plakatu o charakterze społecznym i ideowym. W bieżącej edycji wzięło udział 1100 projektantów z 58 krajów Świata, zgłaszając ponad 2000 plakatów. Wśród 70 finalistów konkursu znalazł się plakat „Icars from Syria” autorstwa Aleksandry Gołębiewskiej i Karola Szczepankiewicza.

Także w czerwcu nasi studenci - dyplomanci I Pracowni - wzięli udział w zbiorowej prezentacji swoich prac (wspólnie z kierownikiem Zakładu Nikodemem Pręgowskim) pt. „Plakat i już!” w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
Joanna Okuniewska
_________

plakaty Macieja Pasieki i Joanny Dudek na wystawie "Plakat i już!"
__________Część spośród prezentowanych plakatów autorstwa Ani Jaszczuk, Joanny Dudek, Joanny Okuniewskiej, Małgorzaty Replińskiej i Macieja Pasieki była rezultatem ćwiczeń realizowanych
w Pracowni, dla której właśnie plakat jest polem eksperymentów i dyskusji na temat elementarnych zagadnień projektowania graficznego takich jak: kompozycja, funkcja, typografia czy wizualna perswazja. Zawsze stanowi on punkt wyjścia do polemiki, którą podejmujemy ze studentami, analizując ich projekty i strategię artystyczną. Staramy się przekonać studentów, że działalność projektanta nie kończy się na wykonaniu zadania powierzonego prze klienta, lecz może być ekscytującą przygodą
i świetną zabawą.
plakaty Joanny Dudek, Anny Jaszczuk i Małgorzaty Replińskiej na wystawie "Plakat i już!"
_________
W wakacje mogliśmy się cieszyć z kwalifikacji plakatów Oli Gołębiewskiej i Karola Szczepankiewicza na 1. Międzynarodowe Biennale plakatu w Ekwadorze. Warto dodać, że na Biennale nadesłano 10 000 zgłoszeń z 74 krajów, co pokazuje, jak ogromną konkurencję generują przeglądy plakatu, na które rejestracja prac dokonywana jest drogą elektroniczną. Rekord świata padł w tym roku na Global Biennale of Graphic Design Golden Bee w Moskwie, na który zgłoszono 17 000 plakatów. Wracając do Ekwadoru: plakat Oli Gołębiewskiej zdobył wyróżnienie honorowe w kategorii studenckiej, co jest wielkim osiągnięciem zważywszy na skład międzynarodowego jury konkursu (Jessica Walsh, Stephan Bundi, Mario Fuentes, Natalia Delgado, Serge Serov, Playmoy Posters, Homa Delvaray, Lex Drewinski, Lech Majewski, Andrew Lewis, Mehdi Saeedi, Luba Lukova).

od lewej: plakat Oli Gołębiewskiej wyróżniony na 1. International Poster Biennale w Ekwadorze |
plakat "We the People" Karola Szczepankiewicza wyróżniony na 9. Skopje Poster Student Competition
_________Koniec roku tradycyjnie przynosi rozstrzygnięcia jednego z największych, międzynarodowych konkursów studenckich - Skopje Poster Festival, którego 9. edycja miała trudne i skłaniające do plakatowych przemyśleń hasło „Identity in crisis” (Tożsamość w czasach kryzysu). Okazało się, że wśród 50 finalistów konkursu znaleźli się Jakub Sobczak i Karol Szczepankiewicz, co więcej, plakat Karola pt. „We the People” został wyróżniony i znalazł się w wąskim gronie 10 laureatów prestiżowego Skopje Poster Competition.

Miłym akcentem na sam koniec roku był fakt, że plakat naszego studenta Arkadiusza Tumanowa znalazł się w gronie finalistów Międzynarodowej Wystawy i Konkursu na plakat w przestrzeni publicznej pt. "Plaktivat" (Słowenia), którego tematem była "Alternatywa dla konsumpcji". Zwycięskie plakaty prezentowane są obecnie na ulicach Ljubljany.


Arkadiusz Tumanów "Alternative for consumption"
_________
Wysiłki naszych studentów zostały docenione i uhonorowane stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku 2016/17 za wybitne osiągnięcia artystyczne. Laureatami stypendium zostali Ola Gołębiewska, Adrian Gruszecki i Karol Szczepankiewicz. Rok 2016 to także rekordowa ilość dziewiętnastu dyplomów artystycznych obronionych w naszym Zakładzie.


6 spośród nich otrzymało wyróżnienia i zostaną zaprezentowane na dorocznej wystawie dyplomów
w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Autorami wyróżnionych prac dyplomowych są:
Karol Banach, Miłosława Cichosz, Marta Baranowska, Adrianna Jarzębowska, Marta Ługowska
oraz Edyta Orzoł.


Karol Banach (zobacz całą pracę dyplomową >>>)
__________


Miłosława Cichosz (zobacz całą pracę dyplomową >>>)
__________
Marta Baranowska (zobacz całą pracę dyplomową >>>)
_________

Adrianna Jarzębowska (zobacz całą pracę dyplomową >>>)
__________


Marta Lugowska (zobacz całą pracę dyplomową >>>)
__________Edyta Orzoł (zobacz całą pracę dyplomową >>>)
__________
Mając nadzieję na równie pomyślne 12 miesięcy, które są przed nami, życzymy Wam wielu sukcesów
i kreatywnych pomysłów w Nowym Roku 2017!

Nikodem Pręgowski
_________wróć

Zakład Projektowania Graficznego UMK
www.projgraf.umk.pl
Aktualności >
Uniwersytet
Mikołaja
Kopernika
w Toruniu


Wydział Sztuk
Pięknych

Atualności

Dyplomy

O Zakładzie

Struktura

Studenci

Pracownicy

Wydawnictwa

Rekrutacja

Kontakt